Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Edgar Froese - 2.

I kolejny odcinek krótkiego eseju na temat solowej twórczości klasyka rocka elektronicznego. Bardzo drażni go to określenie, mówiąc, że tworzenie muzyki w jego przypadku można porównać do uwalniania ukrytych form w wielkim twardym granicie za pomocą ciężkiego młota i dłuta. Nie ukrywa, że przychodzi mu to z wielkim trudem.
Macula Transfer przynosi kilka dość pośpiesznie stworzonych impresji. Te eksperymenty są bardzo interesujące, artysta używa przetworzonego głosu i po raz pierwszy gitary – bardzo silnie zniekształconej flangerem. Posługuje się nią w specyficzny sposób, wtapiając barwy w syntezatorowe tła. Sposób artykulacji upodabnia ten instrument do innych syntezatorów.
Sięgnięcie po ten bardzo rockowy instrument jest sygnałem nadchodzącej zmiany, zarówno solo jak i w TD. Utwór Quantas 611 kończy pewną epokę, nastrój ciemny, wilgotny, ponury zagrany diabelski akord zwany trytonem, wywołuje niesamowite wrażenie.

Edgar Froese -  Macula Transfer Zapytany o swe relacje z odbiorcą odpowiada, że zależy mu na tym aby otrzymał on maksimum wrażeń. To zapowiada po raz kolejny komercjalizację jego twórczości.
Po wielu latach w wywiadach ujawnia niezwykłe konstatacje. Odżegnuje się wręcz od muzyki elektronicznej, podkreśla swe zainteresowanie soulem i muzyką progresywną. To, że posługuje się elektronicznym instrumentarium to tylko zrządzenie losu.
O ile Macula Transfer jest zwarta stylistycznie to Ages jest już płytą o zupełnie innej wymowie, dokooptowany Klaus Krieger, żywa perkusja, dość rockowa dynamika niektórych utworów powoduje, że Froese zdobywa nowych fanów swej twórczości. Są to osieroceni kryzysem końca lat 70 i początkiem 80-tych, zwolennicy progresywnego rocka. Dokładnie to samo dzieje się w TD.
Obydwie marki skutecznie zapełniają lukę po dinozaurach.
Dotychczasowi fani są zniesmaczeni, banalnym tematem Children’s deeper study, i rozwlekłością Tropic of Capricorn. Album jest długi, słuchając go czuje się niespotykaną wcześniej swobodę i przestrzeń. Artysta inspiruje się bardzo różnymi rzeczami od początków kina niemieckiego do szalonych wypraw okrutnego Pizarra.

Edgar Froese - Ages