Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Conrad Schnitzler - Rot . Conrad Schnitzler - Blau

Pierwsza solowa płyta Schnitzler’a.
Podaje się, że obie części nagrano na przełomie jesieni i zimy 1972 roku w Berlinie, w Kurfürstendamm w piwnicy, gdzie wykorzystano stare pomieszczenie do prób zespołu Tangerine Dream. Płytę tłoczono i wydano prywatnie 10 kwietnia 1973 w Niemczech z czerwoną okładką bez żadnych informacji ( kolejne reeycje je już miały). Płytę uznaje się za jedno z nieprzemijających prac Schnitzler’a.
Utwór pierwszy Rot: Meditation – zabawy pokrętłami i efektami dźwiękowymi, daleki od naszego rozumienia słowa medytacja. Charakter eksperymentalnej el muzyki jest jednak złagodzony przez swoiste formy rytmu. Dla mnie brzmi to tak jakby ktoś muzyką chciał rozszczepiać widmo barw widzialnych. Jak na CS niespotykanie melodyjna.... 

Conrad Schnitzler - Rot

Utwór drugi Rot: Krautrock – mocno zakręcona odmiana tego nurtu. Po zastanowieniu tą część z jej trzaskami, szumami itd. chyba należy umieścić właśnie wsród krautrockowych dzieł.
Ale jak na tamte czasy te piskliwe, surowe dźwięki brzmią niewiarygodnie nowatorsko – z dzieł Schnitzler’a jak sami przyznają korzystali tak odmienni muzycznie poszukiwacze jak jazzujący Throbbing Gristle czy dark ambientowy Aphex Twin


Conrad Schnitzler - Blau 
Urodzony w 1937 roku a pochodzący z Dusseldorfu CS to człowiek- instytucja niemieckiej elektroniki. W 1969 roku Edgar Froese spotkał go na wystawie prac Joseph’a Beuys’a, którego studentem był CS. Schnitzler już wtedy znany był z dziwacznych performance podczas artystycznych happeningów. Froese zaprosił go do zagrania z nim i niejakim Klaus’em Schulze (bębny) sesji nagraniowej. Pierwotnie miał udzielać się tylko na wiolonczeli ale Schnitzler kręcił nosem i dopiero zaakceptował propozycję Edgara gdy ten pozwolił mu wydobywać na tyle szalenie brzmiące dźwięki aby CS był uradowany z... starej kasy sklepowej! Wysłali ten materiał do interesującej się nimi wytwórni Ohr a ta wydała efekt tych zwariowanych pomysłów jako Electronic Meditation – najbardziej psychodeliczną płytę TD. Wkrótce ich drogi się rozeszły i CS w 1971 roku dokoptował do Moebius’a i Roedelius’a aby stworzyć inną legendę – Kluster. Nagrał z nimi w krótkim czasie 3 płyty i jak na niespokojną duszę przystało poszedł na własny rozrachunek. Lecz tak naprawdę wydawał niewielkie nakłady swych płyt-przez co jego muzyka była mało rozpowszechniona-dopiero w 1978 roku Peter Baumann wszczął proces wielonakładowej reedycji jego dzieł. CS od 1972 roku wydał około 80 płyt (!) nie licząc dziesiątki kaset.

Conrad Schnitzler - Blau

Jego występy w latach 80-tych to unikalna forma prezentacji do dzisiaj powielana przez wielu twórców; ma awersję do podróży więc wymyślił jak można by robić koncerty bez obecności muzyków. Dzielił kompozycje na indywidualne ścieżki, zgrywał na kasety magnetofonowe i a potem puszczano je z różnych źródeł, z różnym opóźnieniem, symultanicznie, nakładały się więc na siebie zawsze inaczej co powodowało że każdy koncert był inny. Nazwano to Cassette Concerts. W latach 90-tych porzucił duże jak i niezależne wytwórnie płytowe i poświęcił wydawaniu limitowanych serii, które nie znajdziecie w żadnych sklepach - sprzedaje je osobiście.
Krótko muzykę Schnitzler’a można pokochać albo znienawidzieć. Jeśli ktoś chce poznać lub ułożyć definicję el eksperymentalnej to musi koniecznie zapoznać się z jego twórczością.
Blau jest środkową częścią kolorowej trylogii –czerwony, niebieski, żółty. Wydany w niewielkim nakładzie 500 egzemplarzy jest na pewno bardziej rytmiczny niż wcześniejszy Rot. Obydwie części płyty nie da się opisać słowami – po prostu to trzeba posłuchać – nieskoordynowane brzmienia analogowe , klimaty psychodeliczno , powiedzmy sobie jak to gdzieś ujął EMPI, grzybkowo – trawkowe ....niezwykle zakręcona muzyka ale jeszcze nie tak bardzo jak np. na Ballet Statique. Od razu zdradzę –jestem wielkim fanem CS – niestety mam tylko 4 jego płyty.
1.Die Rebellen Haben Sich In Den Bergen Versteckt (19:00)
2.Jupiter (20:00)

Autor - Spawngamer
Studio Nagrań forum

Blau - Conrad Schnitzlerconrad schnitzler - cassette concert