Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Toksyna Fm - Aktualności

1.„Romantycy Rocka” od 19.00 do 20.30XIII. STOLETI -WEREWOLF                      kontakt: romantycyrocka@toksyna.fm
2 „Wokół WEF” od 20.30 do 21.30 – muzyka DigitalSimplyWorld – Memory of Victims of the Hiroshima and Nagasaki                                                                                     kontaktmuzykawefu@toksyna.fm
3. „Elektroniczne Pejzaże” od 21.30 do 22.30JÓZEF SKRZEK – Ojciec Chrzestny Dominika oraz ekskluzywny wywiad z artystą.
Bloki muzyczne 
1)od 8.00 do 12.00 możecie posłuchać muzyki  z festiwalu CASTLE PARTY oraz zespołu Artrossis
2) od 12.00 do 16.00  przedstawimy muzykę: Simple Minds, Bel Canto, Icehouse, Real Life, Bjork.
 3) od 16.00 do 19.00 muzyka elektroniczna: Aquavoice,  Sonar Lodge,  FQP,  Sun Of Arqua

W trakcie audycji „Romantycy Rocka”(od 19.00 do 20.30) sięgniemy po muzykę bardzo znanej i cenionej czeskiej formacji grającej rocka gotyckiego  XIII. STOLETI z płyty Werewolf. Płyta ta przez wielu krytyków uważana jest za jedną z najlepszych w dyskografii grupy.
      Historia XIII.století zaczęła się od punkowego zespołu H.N.F. -grali tam Petr Stepán (autor tekstów, muzyki, wokalista i gitarzysta) oraz jego brat Pavel (perkusista). Pod koniec lat 80-tych nagrany został materiał pt. NOVA DRAKULOMANIA -słychać tam wyraźnie punkowe korzenie, ale też wpływ takich grup jak np. Bauhaus.   Jak się później okazało, była to inspiracja do powstania nowego zespołu -XIII.století . W roku 1991 zarejestrowano znakomite demo VAMPIR SONGS FOR AGNES. Ukazuje ona niecodzienne oblicze młodego zespołu -zimnofalowe dźwięki zostały wzbogacone smakowitym tonem saksofonu. Obie ww. pozycje wydano oficjalnie dopiero w 1995 roku, i to tylko na kasetach, w ograniczonym nakładzie.
Oficjalny debiut to rok 1992, wówczas ukazał się krążek Amulet. Płyta bardzo "gitarowa", słychać wyraźny wpływ Sisters Of Mercy. Rok 1995 przynosi nam krążek Nosferatu. W 1996 roku otrzymujemy arcydzieło, któremu na imię WEREWOLF. Dla wielu jest to najwspanialsza płyta XIII.století. Niesamowite, w większości długie i rozbudowane utwory przenoszą nas w zapowiedziane na pierwszym albumie góry Transylvanii, do królestwa wilkołaków (Transylvanian Werewolf, Bratrstvo vlkodlaka), magicznych obrzędów (Vampire voodoo), morderców (Psycho) i wiecznych kochanków (Julie umirá kazdou noc -to kolejny cytat z Szekspira- oraz kończące płytę Stigmata Vampire). Jest to płyta wybitnie "studyjna", m.in. ze względu na udział dodatkowych muzyków (możemy tu usłyszeć np. skrzypce, flet czy wiolonczelę) -dlatego na koncertach na ogół nie są grane utwory z tego albumu. Może to i dobrze -najlepiej słucha się tego w nocy, przy blasku księżyca. Latem 1999 r. Trzynastka po raz pierwszy zagrała w Polsce, na VI edycji festiwalu Castle Party w Bolkowie. Przyjęta została entuzjastycznie i rok później wystąpiła tu już jako główna gwiazda. Jesienią 2000 r. XIII. zagrała po raz trzeci w naszym kraju -na warszawskim Vampira Festival.