Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

8 rolek - Ptak mechaniczny

8 rolek - Ptak mechaniczny


8rolek to solowy projekt Bartka Kujawskiego, urodzonego w 1978. Debiutancka epka zatytułowana 'Ptak mechaniczny' znalazła się wśród listy 20 najlepszych płyt roku 2001 magazynu Fluid. Jego muzyka składa się z delikatnych zmian synchronicznych i asynchronicznych layerow rytmicznych, nieregularnie pojawiających się pętli, hałaśliwych pogłosów, trzasków, szumów, mikrodźwięków. Drugi album "9gratis" ukazał się w roku 2002 zyskując również wiele pozytywnych recenzji.
Najnowsza płyta CD zatytułowana "umpomat" ukazała się w styczniu 2005. Jest bez wątpienia najdojrzalszą osmiorolkową konstrukcją do tej pory, kwintesencjonalnie pokazje złożoność podejmowanych przez Bartka zagadnień, niemalże przysłowiowo daje wypadkową między podejściem informatycznym, programowo-programistycznym z czystą dozą muzycznego humanizmu, może wręcz humanitaryzmu.

Zainteresowania artysty skupiają się nie tylko na muzyce, ale również na interaktywnej grafice. Na jego stronie internetowej (www.8rolek.mikmusik.org) a także na głównej stronie Mik.Musik.! znajdziemy interaktywne zabawki gdzie za pomocą dynamicznych elementów wizualnych można sterować dźwiękiem. Prace te były prezentowane w czerwcu 2003 podczas wystawy "Natarcie netartu" w Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej "Zachęta" w Warszawie.
znana nam dyskografia:
8rolek - King Of Aboulia (2010)
8rolek - Fat No More (EP) (2009)
8rolek - Fat Pigs (2009)
8rolek - 9 gratis (RE)MASTER (2006)
8rolek - umpomat (2005)
8rolek - dziewiąta gratis (2002)
8rolek - ptak mechaniczny ep (2001)

kompilacje:

-Million Ways To Spend Your Time (quasipop, UKR, 2006)
-European Meridians (line_in:line_out/orf/edition zeitton 2004)
-Musli 24 (requiem rec 2003)
-Progress - From Trieste to Vladivostok (compilation - participants of Club Transmediale 2003/Rx:Tx, Slovenia)
-No Commercial Value (Authorised Version, 2002)
-City Songs VI (requiem rec. 2002)


mp3:

8rolek - chaus (z płyty "umpomat", 2005)
8rolek - track 2 (z płyty "dziewiąta gratis", 2002)
8rolek - track 4 (z płyty "ptak mechaniczny ep", 2001)

8rolek - live cut (z koncertu w "Domu Muz" w Toruniu, 2004)

mik.wideo:

8rolek - tustemp (zrobione przez wojtka kucharczyka)
8rolek - dziewiata gratis - track3 (zrobione przez wojtka kucharczyka i ksawerego kaliskiego)

Piotr Połoz o Bartku, którego żartobliwie nazywa czasem Drolkiem:
Jest dla mnie ciągle enigmą. Siedzi non-stop w swoim pokoju zawalonym starymi laptopami, nawet dla mnie niektore urządzenia, które wykorzystuje, są nieznane, moze nawet je sam buduje. Zdarza się, że nawet przez kilka tygodni nie rozmawiamu ze sobą, kiedy on pisze nowy program lum nowy utwór. Po prostu się nie odzywa. W sumie jest czasem dziwny - tylko proste śniadanie zjedzone o świcie, czasem jakiś spóźniony, zimny obiad i praca praca praca ..."
rider:
podczas koncertów 8rolek najczęściej używa własnych: dwóch laptopów, małych elektronicznych urządzeń, akordeonu i innych akustycznych instrumentow sprzężonych z elektroniką.
ponadto potrzebuje - podstawowy rider techniczny:
dostęp do PA/głównego mixera - stereo sygnał/dwa duże mono jacki etc, odsłuch na scenie pracujący w stereo, dobry mikrofon ze statywem, stół, jeden biały lub zielony reflektor punktowy,video projektor i odtwarzacz vhs.
http://mikmusik.org

8 rolek - Ptak mechaniczny full  album