Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Sunday all over the world - Kneeling at the shrine

Tyle się pisze o nowych reedycjach płyt King Crimson oraz o wielu projektach, w których jego karmazynowa wysokość Robert Fripp był całym pomysłodawcą i natchnieniem współtowarzyszącym mu instrumentalistom a całkiem nie dawno dość przypadkowo, choć jak mawia mój radiowy mentor Piotr Kaczkowski  "nie ma przypadków"  - natrafiłem na dość ciekawy projekt Frippa z początku dekady lat 90 - tych  - chodzi o  Sunday All Over the world.

Sunday all over the world - Kneeling at the shrine Oprócz żony muzyka czyli Toyah Willcox w składzie tego projektu muzycznego znależli się : Trey Gunn, P.Reavis. Robert Fripp, legenda brytyjskiej awangardowej sceny rockowej, na tym wydawnictwie powraca do estetyki nowej fali ( lata 80 - te ), korzystał wtedy ze skomplikowanych struktur rytmicznych i rozłożonej na wiele planów wyrafinowanej ornamentyki melodycznej a przy tym te kawałki świetnie korespondują z atmosferą chłodnego i deszczowego  jesiennego wieczoru. To nie jest muzyka, z którą możemy chodzić po świetlistej plaży ale myślę, że warto poczekać do długich jesiennych wieczorów. W odróżnieniu od całej reszty dziwnych i zarazem frapujących projektów wirtuoza, ta płyta nie wymaga od słuchacza bezustannego skupienia. Jak zwykle gitarzyście towarzyszą kompetentni instrumentaliści, brak tu bezsensownych popisów, tak  częstych u muzyków młodego pokolenia. Karmazynowy król nie sili się na tanią wirtuozerię, a wszystkie środki wyrazu podporządkowane są budowaniu nastroju, podkładu po głęboki, przejmujący, a zarazem pełny ciepła i mądrości głos kobiety, kobiety dojrzałej.
Głos Toyah i pełne ekspresji wykonania są wspaniałym zwieńczeniem ciekawego materiału " Kneeling at the shrine". Może zbyt mocno kojarzy się ona z dokonaniami Kate Bush, ale to myślę, że jest raczej komplement niż zarzut, zresztą każdy na swój sposób pojmuje te dźwięki, ja odbieram tak, nie inaczej. Nie jest to arcydzieło muzyczne ale warto wejść w ten czasem dziwny i mało zrozumiały świat progresywnych zawijasów. 
Autor - MariuszSunday all over the world - Freedom from Vantusri on Vimeo.