Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

WEF Laptop Orchestra

Koncepcja orkiestry:

Tegoroczny występ WEF Laptop Orchestra to pierwszy z koncertów celebrujących 10 rocznicę powstania Warsaw Electronic Festival. To również kolejny krok w stronę udoskonalenia technik grupowej improwizacji z wykorzystaniem laptopów jako jedynych instrumentów. To również krok w stronę dalszej integracji dźwięku i ruchomego obrazu, który - choć od zawsze towarzyszy występom orkiestry - w tym roku odgrywać będzie rolę kluczową.

Na bazie dotychczasowych doświadczeń z Orkiestrą oraz licznych dyskusji i wymiany zdań podczas warsztatów i wykładów w ramach cyklu WEF.LIVE.LAB, Jarek Grzesica zaproponował wizualny system dyrygowania Orkiestrą. Jest to system umownych symboli i kolorów będących pewną formą notacji muzycznej, jednak otwartych na interpretację ze strony muzyków. Tym samym pozwala on na uporządkowanie działań orkiestry, zostawiając jednak sporo przestrzeni do improwizacji.

Ów system znaków stanowić będzie jednocześnie oprawę wizualną występu - zarówno widownia, jak i Orkiestra - tym razem nietypowo usytuowana nie na scenie, a pomiędzy słuchaczami - obserwować będzie wyświetlane na ekranie, kontrolowane w czasie rzeczywistym, animowane grafiki.

Strona dźwiękowa zbudowana będzie na podstawie dostarczonego wszystkim członkom orkiestry materiału dźwiękowego, który stanie się "budulcem" do dalszego przetworzenia podczas improwizacji na żywo.

Artyści, którzy w tym roku zagrają na scenie Zachęty:

Bulbuloid, Guiddo, Hau, Jarek Grzesica, Krzysiek Cybulski, Michał Wolski, Mikołaj Menes, Nmls, Ubik, Vasen Piparjuuri , VJ a2xd, Xlorite.

Warsaw Electronic Festival (WEF) to jeden z najstarszych polskich festiwali prezentujący nowoczesną scenę muzyki elektronicznej i eksperymentalnej, a także multimedia i Vjing, w tym roku obchodzący swoje 10-lecie istnienia. Jest organizowany rok do roku przez Fundację Sztuka i Technologia oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki. WEF koncentruje się na Polakach, mimo, że na scenie WEF nie brakuje również twórców zagranicznych. Od roku 2001 na scenie WEF zaistniało ponad 300 artystów zarówno z Polski jak i zagranicy.


Miejsce: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki - Sala Kinowa | Warszawa
data: 14.05.2011
godzina: 20:00 - 22:00 - koncert część I :: 22:00 - 24:00 - koncert część II
wejście: FREE

Zaangażowani w realizację projektu:

Mateusz Bąkała (Studio Format) - elementy graficzne, kolorystyka,
Adam Błaszczyk - elementy grafiki sterującej, interakcja wizualna, koncepcja i realizacja animacji - live
Krzysztof Cybulski - dyrygentura, interakcja dźwiękowa, Forum, dyrekcja muzyczna
Grzegorz Bojanek - Informacja prasowa / Forum
Paweł Ryttel - produkcja, współorganizacja / Forum
Piotr Michałowski - dokumentacja zdjęciowa projektu, dokumentacja dźwiękowa projektu, wywiady
Jarek Grzesica - koncepcja/dyrekcja artystyczna, kurator projektu ze strony Fundacji
Magdalena Komornicka - kurator projektu ze strony Zachęty
Krzysztof Boguszewski - realizacja techniczna koncertu

Organizatorzy | Partnerzy | Patroni medialni

Organizatorzy: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Sztuka i Technologia, WEF.LIVE.LAB
Partnerzy: Plus
Patroni medialni: Polskie Radio “Czwórka”, Estrada i Studio, Kino Polska Muzyka, NowaMuzyka.pl, 80bpm.net, Radiofonia.fmW.L.O.