Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jean Michel Jarre - Spawngamer's video collection 2

JARRE JEAN MICHEL-THE 12 DREAMS OF THE SUN. THE GREAT PYRAMIDS OF GIZA. MILLENIUM CONCERT SHOW’99-00( 2 DVD)
Zgrywka z M6 TV. Koncert pod piramidami w Kairze robi duże wrażenie. Ciekawe sposoby wizualizacji choćby Beduini stojący na wzgórzach świecący latarkami czy faceci w garniturach z maskami egipskich bogów na głowach albo ludzie pingwiny podczas Oxygene. Muzycznie sporo etnicznych wstawek (mnóstwo miejscowych grajków na scenie) i rytmów w stylu techno z nastawieniem na mocno wyeksponowane instrumenty perkusyjne. Przearanżowane kawałki brzmią mało syntezatorowo i momentami ciężko je rozpoznać i pojawia się nawet orkiestra. Jarre czaruje egipską publikę choćby tym że uwielbiał ich narodową pieśniarkę. W 80 tej minucie koncertu witamy nowy rok i Jarre schodzi coraz bardziej do roli dekoracji za to słuchamy ulubionych arabskich rytmów. Ciekawostką jest częste używanie przez JMJ wokodera i to ze całe wydarzenie mam 2,5 godziny! Dysk drugi zawiera występ kręcony z ręki przez fana stojącego blisko sceny ( ale to chyba z próby? Jarre ma beduińskie nakrycie głowy…) oraz profesjonalny godzinny dokument Jarre En Egypte zrealizowany przez Match TV (znakomita jakość) o przygotowaniach do koncertu.
JARRE JEAN MICHEL-HYMN TO THE AKROPOLIS’01 (DVD)
Zgrywka z Match TV rejestracji koncertu w Atenach z 19 na 20 lipca 2001 roku. Dobry obraz i dźwięk. Jak zwykle wstawki z przygotowań w niezwykłym, starożytnym miejscu. Przez ograniczenia jakie niesie za sobą wielkość amfiteatru koncert jest daleki od gigantomanii ale też nie jest kameralny. Widać, że panuje niemiłosierny upał, Jarre w przewiewnej koszuli w kwiaty – muzycznie serwuje na początek największe hity by po pół godzinie przejść do nowszych realizacji. Podoba mi się pomysł z cieniami manekinów w otworach okiennych i całe oświetleniowe dostosowanie do wielkości sceny z ruinami w tle. Jest i laserowa harfa i theremin ale i ostra gitara z łomotem perkusji w tle. W Souvenirs Of China wprzęgnięto zaś całą orkiestrę. Konkretny, wizualnie atrakcyjny –znaczy polecam.
ARRE JEAN MICHEL-AERO’02 (2 DVD)
Zgrywka z TV2 Danmark. Fani postawili na jakość i stąd ponad 8 GB danych. Koncert odbył się na wiatrakowym polu , scena wydaje się być niewielka przy potężnych konstrukcjach i ginie w morzu ludzi przybyłych na koncert. Aranżacje znanych kawałków są mocno zmienione, aż wreszcie wpadamy w techno party w Light My Sky… Studzi nieco emocje rzęsista ulewa ale i tak widać i tak Duńczycy wyraźnie są zafascynowani możliwością obejrzenia JMJ na żywo. Ciekawostką jest pojawienie się perkusyjnego duetu z Danii Saffri Duo najbardziej znanych z tego kawałka


JARRE JEAN MICHEL- OXYGENE IN MOSCOW/MAKING THE STEAMROLLER FLY(DVD)
W pełni profesjonalne, oficjalne wydanie koncertu na 850 lat Moskwy – komercyjnie najbardziej zaawansowane. Tak więc można to samo wydarzenie oglądać na 3 sposoby – dzięki widzom, rosyjskiej ekipie jak i panom z Image Record (najkrótsza wersja –niecała godzina). Z tym że tu mamy wybór Surround 5.1 i DTS i jako dodatek jest dokument Making Steamroller Fly –opowieść o drodze Jarre’a której punktem wyjścia jest pobyt Jarre’a w Moskwie. Można dowiedzieć się ze jako nastolatek malował obrazy i porównuje położenie rąk na syntezatorze do momentu początku kreacji przez malarza czy że narzeczona Dreyfusa, jego obecnie żona zwróciła jego uwagę na młodego twórcę, który przekonał go że syntezator to nie tylko ozdobnik jak go postrzegano w tamtych czasach ale i instrument którym można wykreować nowy świat dźwięków, jak inspiracją dla niego był film 2001 Odyseja Kosmiczna, kolejnych gigantycznych koncertach, dzieciństwie i relacjach z ojcem, poznajemy jego dzieci itd. itp. I dla tego właśnie koniecznie.
JARRE JEAN MICHEL-LIVE IN BEJING’04 (DVD)
Oficjalne DVD wydane w boxie Live In China. Zawiera możliwość wyboru audio (DTS, Dolby Digital) bonus z opowieścią Jarre’a o koncercie (Tian’Anmen ) , foto galerię z występu oraz międzynarodowy trailer zapowiadający występ plus reklamówkę formatu HD firmy Thompson- pamiętajmy że to był 2004 rok więc to technologiczna nowość. Co do głównego dania – to składa się z dwóch części. Tian’Anmen to koncert na który JMJ przyjeżdża motocyklem a otwiera go jakąś banalną melodyjką przy udziale fałszującej chińskiej divy pewno miejscowej wielkości pokroju Dody. W tych klimatach Jarre pozostaje, niestety, odskocznią jest sentymentalny powrót do melodii pierwszych koncertów chińskich. A Chiny są już zupełnie inne, otwarte na świat, komercyjne jak i my. Ten koncert doczekał się króciutkiego 16 minutowego zapisu. Clou wydawnictwa jest Forbidden City – ten otwiera orkiestra symfoniczna a tłem wydarzenia jest pałac cesarski na tle które postawione są stożkowo walcowe formacje (pojawiają się też w menu dysku). Jarre niestety przerabia swe przeboje na nowoczesną modłę ale pojawiają się głównie nowe kompozycje przez co, jak dla mnie koncert jest nudnawy. Mnóstwo ludzi (prawie wszyscy siedzą!) a brak spektaklu, świateł, fajerwerków, laserów…jakoś tak uładzony i oszczędny –pewno wymogi związane z bliskością zakazanego miasta.


http://www.youtube.com/watch?v=7CKxdTVSPVE


ARRE JEAN MICHEL –CONCERT ON TIAN’ANMEN SQUARE BONUS DVD ’04 (DVD)
Jakby komu było mało to jest też bonus z boxu Live In China – czyli raptem 20 minut koncertu Tian’Anmen (wybór dżwięku, może też być komentarz JMJ) gdzie odbywa się bardziej kameralny spektakl, zabawnie wygląda ulica na tle Jarre’a na scenie gdzie widać zatrzymujących się przechodniów i mnóstwo jeżdżących samochodów , plus Jean Michel Jarre In The Footsteps Of The Last Emperor (czyli opowieść o roku przygotowań do ponownych występów chińskich z obserwacjami socjologicznymi –szare wdzianka i bicykle zastąpiły samochody i kolorowy tłum, no i ciekawostki z przygotowań np. ze Jarre kazał przystrzyc drzewa aby nie zasłaniały sceny a te zostały totalnie wygolone, czy spotkanie z Mitterandem mieszkającym w hotelu po drugiej stronie ulicy) Jarre & Cui Juan Freedom Of Speech (opowieść o bardzie chińskiej rewolucji z Tian’Anmen którego Jarre zaprosił do współpracy) oraz Foto Galeria i biografia JMJ. Myślę, ze dysk jest ciekawy ze względów dokumentalnych.
JARRE JEAN MICHEL-LINX EUROCAM MEDIACENTER LIVE SHOW 12.09.2005 LINT,BELGIUM’05 (DVD)
Rejestracja występu JMJ (jako jednej z gwiazd) podczas zjazdu dla pracowników belgijskiej firmy AlfaCam zajmującej się telewizyjnymi technologiami Hi Tech w tamtym czasie zaangażowanej najmocniej w TV HD. Dysk, jak mniemam wydany do użytku wewnętrznego dla uczestników zjazdu zawiera przemówienia różnych dygnitarzy i zapis kameralnego, wystawionego na niezbyt pokaźnej sali Media Center (może 200 osób), zrealizowanego skromnie minireczitalu Jarre’a. Otwiera to wydarzenie Aero ( o ADVD Aero z oczkami nie piszę, bo nie ma w tym wątku za bardzo prawa zaistnieć) a potem mamy mieszankę hitów sprzed lat z mniej strawnymi nowymi utworami. Obok „semper Fidelis” Rimbert plus okrojona do wersji smyczkowej orkiestra i chórek… 40 minutowy pokaz dla wiernych fanów wzbogacono jeszcze o slajdy.
ARRE JEAN MICHEL-SOLIDARNOSC LIVE’06 (DVD)
Koncert w stoczni gdańskiej wydany przez Warner jako oficjalne DVD. 25 lecie Solidarności powoduje że koncert ma charakter lekko patetyczny choć wycięto Wałęsę ale za to są Mury i Tribute To Chopin. Miło jest popatrzeć na rytmicznie klaszczącą, dobrze się bawiącą polską publikę. Olbrzymie telebimy, fajerwerki i przestrzeń stoczni są istotną oprawą do dźwięków muzyki Jarre’a (Dolby 5.1 lub stereo). Ciekawostką jest zastąpienie melodyjki z Equinoxe wygrywanej z perforowanej taśmy melodią Chopina a set zawiera standardowe zestawienie przebojów z tym że częsciowo zmienionymi aranżami. Pocztówki z Chin przy trzasku migawki na przykład wtrącają przemówienia Wałęsy, Papieża itp. zamiast pierwotnie wpisanego zapisu mowy chińskich dzieci. Że w Polsce i o Polsce –koniecznie. Jako ciekawostka –filmowanie w HD oczywiście AlfaCam! Jeszcze trzeba wspomnieć o bootlegach stworzonych na bazie przekazu TV – są – ja nie widziałem i nie mam choć jeden z bliskich mi kolegów zrobił z tego wersję 3DVD. O zapisach z kamer widzów nie słyszałem. Ale pewno są…
JARRE JEAN MICHEL- CONCERT WATER FOR LIFE SAMEDI 16 DECEMBRE 2006 DESERT DE MERZOUGA'06 (DVD)
Kolejny z egzotycznych koncertów Jarre’a tym razem dla widza arabskiego z Maroko. I oczywiście zgrywka z TV (HD1). Scena z olbrzymimi prostokątnymi telebimami na tle pustyni i niewysokiej samotnej góry skierowana do nielicznej na początku widowni. Orkiestra typowo arabska i rytmy a także arabska pieśniarka wprowadzają do elektronicznych przebojów Jarre’a. Jak ktoś lubi?
JARRE JEAN MICHEL-VIDEOCLIPS (DVD)
Zgrywka z telewizji W9 programu Special Jean Michel Jarre przypominająca trochę Images z tym że wzbogacona o wydane później teledyski (Oxygene 8, 10, Ces’t La Vie, Chronologie 2,4, 6, Tout Est Bleu ). Niestety dźwięk dwukanałowy…
JARRE JEAN MICHEL-TEO & TEA’07 (ADVD)
Typowe ADVD z techno disco, które po latach Jarre uznał za pomyłkę czyli zapis płyty w wersji 5.1 a jedynąj ego wartością jest zapis w wersjach SD i HD teledysku do utworu tytułowego.
JARRE JEAN MICHEL- OXYGENE LIVE IN YOUR LIVING ROOM’07 (DVD)
To wersja 2D bo istnieje jeszcze wersja 3D (oczywiście zrobione przez AlfaCam) z dołączonymi okularami. W czym rzecz? Mija 30 lat od sukcesu Oxygene stąd Jarre zebrał w studio stare sprzęty znaczy analogii i hajda z Rimbertem i jeszcze dwoma kolegami (Samard, Perrier) ze skromną oprawą graficzną w tle wygrywa w stereo/5.1 materiał jednej z najważniejszych płyt el muzyki wszechczasów, z tym że wzbogacony o intro plus odstępstwa od oryginału słyszalne w dodatkowych dźwiękach czy rozbudowanych aranżach co przekłada się na długość płyty nie adekwatną do oryginału (prawie godzina muzyki!) Miło popatrzeć na drżące ręce Jarre’a na pokrętłach potencjometrów, na te wszystkie stare ustrojstwa wielkości szafek do butów, które ni jak się mają do dzisiejszych digitalowych mini cudeniek. 5.1 robi wrażenie równe wersji CD na DTS. Głębia dźwięku wtłacza w fotel. Jarre pchnął el muzykę na nowe tory i dziś nadal brzmi świeżo niczym mandarynka z marzeń sennych sprzed lat… Obowiązkowe.
JARRE JEAN MICHEL- OXYGENE, PARIS MARIGNY THEATRE 26.12.2007’08 (DVD)
Zgrywka z TV wysokiej rozdzielczości HD.NL. W stosunku do gigantycznych koncertów malusieńkie audytorium stłoczone w murach teatru. Miłe że Jarre dostrzega naszą nację jako wiernych fanów ( krótki speech przed występem). Koncert rozpoczyna tournée po Europie z materiałem Oxygene po renowacji czyli stare instrumentarium i znane wszystkim fanom na pamięć dźwięki. Ciekawostką jest początek czyli kilkuminutowe „strojenie” instrumentów i efektów dźwiękowych. Ekipa znana nam z Oxygene Live In Your Living Room. Mrok rozświetlają na niebiesko, żółto, różowo reflektory punktowe a intro płynące z głośników z imitacją fujarki przypomina jak żywo …TD z lat 70 tych! Fajnie wygląda jeden z instrumentów obdarzony lampami i kondensatorami którego obudowę zrobiono ze szkła. Publika wybucha przy Oxygene IV oklaskami i okrzykami – największy komercyjny sukces Jarre’a na singlu. Jarre nie udaje – gra naprawdę – widać choćby podkładanie trójkątnych klocków pod klawisze aby zapętlić dźwięki. Same clou czyli odtworzenie Oxygene to blisko 72 minuty muzyki czyli więcej niż na Live In Your Living Room (trzy dodatkowe wariacje) ale prawdziwa uczta następuje potem bo słychać dodatkowe nagrania na analogii czyli czwartą wariację i Oxygene XII przez co całość to rekordowe ponad dwie godziny! Profesjonalny dźwięk i obraz więc warto.
JARRE JEAN MICHEL- MARIGNY ROBERT HOSSEIN JEAN MICHEL JARRE OXYGENE SUR LA SCENE’08 (DVD)
Inny występ z Marigny zarejestrowany przez publiczność. Zaskakująco profesjonalnie zrealizowane menu a materiał wzbogacony o dodatki czyli pokaz slajdów, reportaże (rosyjski, francuski, holenderski-ten ostatni bez komentarza ale widać w nim rosyjską ekipę kręcącą właśnie także zamieszczony tu reportaż - wszystko z angielskimi napisami) i reklamy TV (francuska, angielska i hiszpańska). Koncert rejestrowany jest dobrą kamerą HD z środkowej loży ale z miejsca po prawej stronie. W tym secie zabrakło Variation IV, jest dodany tylko Oxygene XII. Polecam dla ciekawostek.


JARRE JEAN MICHEL- OXYGENE TOUR BUDAPEST 12.11.2008’08 (DVD)
Kręcone z ręki na godzinie piątej, w miarę przyzwoita jakość a zrobione o czym świadczą napisy przez węgierskich fanów. Jakaś arena, mały stadion z plastikowymi krzesełkami i oszczędność ozdobników (raptem trochę świateł) i skrócenie setu do pierwotnej wersji sześciu części z dodaniem tylko jednej wariacji ale za to z gościnnym występem Węgra typu rasta grającego na jakimś dziwnym przyrządzie perkusyjnym przypominającym romboidalną tykwę…Jak ktoś musi.
ARRE JEAN MICHEL- OXYGENE TOUR PART II LIVE AT BELGRADE ARENA ’08 (DVD)
Znowu zamknięta hala areny i obraz zbierających się za dnia tłumów. Interesujące jest to, że kamera nagrywała dźwięk w surround niestety obraz jest często rozmazany i drżący no i nagrywany prawie na trzeciej . Ten sam wariant wchodzenia na scenę pośród publiczności z przybijaniem piątki fanom i znowu przemowa o tym że JMJ chciał tu być itd.itp. Ciekawostką jest ze zagrał jeszcze dodatkowo Oxygene XIII oraz repryzę Oxygene IV. Obraz kiepski –dźwięk ok.
JARRE JEAN MICHEL- THE SYMPHONIC JEAN MICHEL JARRE THE CITY OF PRAGUE PHILHARMONIC ORCHESTRA CROUCH AND FESTIVAL CHORUS CONDUCTED BY NIC RAINE’10 (ADVD)
No i doczekał się Jarre jako zwieńczenia swego dzieła akustycznej, symfonicznej wersji swoich przebojów. Może nie do końca przebojów, bo sporo tu mniej znanych kawałków ale brzmi to całkiem nieźle np. Magnetic Fields 5 to akordeon, Oxygene 4 instrumenty dęte a Randez Vous 4 to ostra gitara . Dysk nie jest niestety prezentacją występu orkiestry tylko ADVD czyli muzyce towarzyszą statyczne obrazki głównie kosmosu, zmieniające się względem kolejnego utworu. Ciekawe.
Autor - Spawngamer
Forum Studio nagrań