Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Rubicon - What starts, Ends

Gdzieś w połowie dekady lat 90-tych  nieodżałowany Tomasz Beksiński  zaprezentował fragment  albumu  grupy Rubicon  " What starts, ends " -  pamiętam, że muzyka zrobiła na mnie wrażenie i ...niestety od tamtego czasu nic mi nie wiadomo cokolwiek w kwestii reedycji tego albumu czy ewentualnie działalności tego projektu członków grupy Fields of Nephilim (bez   Mc Coya), którzy zrealizowali album pod inną nazwą  czyli Rubicon.

Rubicon - What starts, Ends  


Nazwa Rubicon  mogła oznaczać wiele -  to przecież rzeka, którą to w 49 roku przed Chrystusem, przekroczyć musiał  Juliusz Cezar, świadom, że  może to dla niego oznaczać tylko śmierć albo zwycięstwo.Carl McCoy czyli lider formacji  FOTN po rozpadzie  grupy miał wszelkie prawa do nazwy grupy i jej  gotyckiego oblicza. Reszta ekipy nie próbowala specjalnie podążać  mrocznym, gotyckim kierunkiem. Tak więc panowie;  Andy Delany, Peter Yates, Paul Wright, Tony Petit i Nod Wright
wybrali dość agresywne rockowe granie ale nie odcieli się całkowicie od charakterystycznech mrocznych klimatów za czasów grupy Carla McCoya.
Nowy wokalista  Andy Delany znakomicie wpasował się w tę dość energetyczną rockową muzykę, ale jest tu również coś klimatycznego, atmosfera niepokoju  ale zarazem ciepła jakie bije od tej muzyki - to nie jest ten klimat, który by pasowal do tamtego czasu, kiedy to nastąpiła eksplozja mniej lub bardziej ambitnych grup grających muzykę w stylu bardzo popularnej wtedy Nirvany .
Jeśli już można skojarzyć ten album z FOTN, to tylko do pierwszego ich albumu, choć i tak tylko w niektórych fragmentach. Wiele jest tu bardzo ekspresyjnych  kawałków, które wręcz ogłuszają słuchacza np ;  "Before my eyes", jest też coś z dreszczykiem  -  "Killing time"   -  wyróżnia się tu intrygujący "Crazed" - taka dość frapująca  mieszanka liryczno - metalowego grania.
Po latach sądzę, że ten materiał naprawdę znakomicie się broni, brzmi nadzwyczaj świeżo i barwnie  - ta muzyka wciąż żyje w dzięki internetowi, który pozwala młodych pasjonatom muzyki rockowej natknąć się na takie muzyczne perełki jak omawiany wyżej tu album  formacji Rubicon  " What Starts, Ends " .
Autor - Mariusz