Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Ultravox - Systems Of Romance

Systems Of Romance, to przełomowy album grupy Ultravox; dotąd punkowy zespół pod wpływem fascynacji muzyką Kraftwerk sam zaczął grać elektronicznie. Dość powiedzieć, że na płycie pojawił się tylko jeden punkowy utwór - Some of Them. W pozostałych kawałkach dominuje syntezator i perkusja elektroniczna, a w utworach Dislocation i Just for a Moment, w którym słychać echa przyszłego sukcesu Vienna, całkowicie zrezygnowano z gitar.

Ultravox - Systems Of Romance


Wydawałoby się, że taki krok w ogarniętej rewolucją punkową Wlk. Brytanii drugiej połowy lat 70 spowoduje całowite odrzucenie takiej płyty, jak i samej grupy. Tymczasem, chociaż album nie osiągnął spektakularnego sukcesu komercyjnego, spowodował prawdziwą lawinę; album Systems Of Romance stał się nie tylko zalążkiem nurtu new romantic, jest to pierwszy klasyczny przykład "nowej fali"; Ultravox pociągnęli za sobą takich punkowych dotąd wykonawców, jak Joy Division, Gary Numan czy Composition of Sound (póżniejsze Depeche Mode). Tak więc Systems Of Romance jest albumem przełomowym nie tylko dla samego Ultravox, ale ogólnie dla całej ówczesnej brytyjskiej (i również światowej) sceny muzycznej. Wydawało się, że tym albumem Ultravox zakończy działalność; wokalista grupy John Foxx w 1979 roku odchodzi skupiając się na karierze solowej, jego miejsce zastępuje jednak Midge Ure, i Ultravox niemal z miejsca odnosi niesamowity sukces albumem Vienna (1980). 
Chociaż kolejne płyty Ultravox z udziałem Midge'a Ure'a odnosiły sukcesy komercyjne, lansując takie przeboje, jak wspomniana Vienna, Hymn czy Dancing With Tears In My Eyes, to właśnie album Systems Of Romance z udziałem Johna Foxxa jest - moim zdaniem - najbardziej udanym dziełem grupy. 
Autor - astiz
forum studio nagrań