Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Edward Ka-Spel - Cheykk, China Doll

Edward Ka-Spel (ur. Edward Francis Sharp, urodzony w 1954 w Londynie, wyemigrował do Holandii i tam mieszka obecnie)  jest jednym z najbardziej wyjątkowych wokalistów i kompozytorów na scenie alternatywnej i psychodelicznej. Człowiek dysponujący bardzo oryginalnym głosem i poruszający się w swoich kompozycjach po większości styli muzycznych korelujących z tzw. muzyką ambitną. Założyciel równie oryginalnej grupy The Legendary Pink Dots. Solowe dokonania Edwarda Ka-Spela są wypadkową twórczości LPD ale zawierają domieszkę wczesnego Pink Floyd i Syda Barretta.

Edward Ka-Spel - Cheykk, China Doll


Wydana w 1986 roku Cheykk, China Doll jest płytą bardzo piękną, pełną poezji i jedynego w swoim rodzaju kaspelowskiego liryzmu. Zawiera 12 kompozycji klimatycznie odpowiadających LPD z okresu połowy lat osiemdziesiątych. Instrumentem, który przeważnie wychodzi na drugi plan, ale bez którego płyta bezpowrotnie straciła by swój czar są skrzypce na których gra Patric Q. Paganini. Całość utrzymana jest w klimacie piosenki aktorskiej podanej w sosie  psychodelicznych, elektronicznych dźwięków, za które odpowiada sam Edward Ka –Spel. Współproducentem płyty jest Patric Q. Wright a muzycznie inspirował i grał na fortepianie Steven Stapleton. Całość bardzo osobistych tekstów dotykających w szczególności kontaktów między kobietą o mężczyzną napisał sam E. Ka-Spel. Muzykę skomponowali wspólnie E. Ka- Spel oraz Patric Q. Wright.
Otwierający album utwór Lines(Linie) jest jednym z tych utworów które, już na stępie roztaczają tajemniczą bajkową aurę. Syntezatory brzmią tak jak by pochodziły wprost z katarynki. Kolejny, The Infinity Waltz (Walc nieskończoności) jest najbardziej psychodelicznym utworem. Wyobraźmy sobie tańczącego na cyrkowej arenie w rytm walca smutnego klauna, który w żaden sposób nie może dotrzeć do widzów. Króciutki Prelude For Splasch, w którym usłyszymy głos Lady Sunschine jest wstępem do pięknego i nieco dramatycznego Prince Of Salvation (Książę zbawienia). Instrumentalny Cheykk 1 to muzyczna koda przed kolejną perełką, Lisa’s Christening(Chrzest Lizy) w którym ponownie możemy podziwiać brzmienie skrzypiec. Tytułowa Liza jest kobietą, która przewija się wielokrotnie w twórczości E. Ka-Spela i LPD, której wzorcem stała się najprawdopodobniej przyjaciółka artysty. Od kolejnej znakomitej kompozycji; Beautiful, Naked  (Piękna, naga) utrzymanej w stylu muzyki kojarzącej się nocnym lokalem ale podanej we frywolnym nieco jazzującym stylu, oddziela instrumentalny Cheykk 2. Następny Lisa’s Resutection (Zmartwychwstanie Lizy) jest utworem niezwykle urokliwym ale i bardzo lirycznym. Charakterystyczna programowana perkusja, która wybija rytm niczym wojskowe werble podczas podniosłego wydarzenia. Ponownie słyszymy także delikatny niczym muśnięcie motyla głos Lady Sunschine. Krótki 30-sto sekundowy The Power, the Power(Siła) jest wstępem do utworu kończącego album; The Glory, The Glory(Chwała) z przepiękną partią skrzypiec, które niczym kołysanka wprowadza nieco senny i sentymentalny nastrój. Jeśli lubisz być oczarowany pięknem, sięgnij po ten album.
Autor - MOONEdward Ka-Spel — The Price Of Salvation

Edward Ka-Spel — Lisa's Christening

Edward Ka-Spel — The Glory, The Glory