Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

The sun is gone. He still has a light.

The sun is gone. He still has a light.
Artykuł o moim ulubionym wokaliście. Od momentu powstania zespołu Nirvana do jego upadku.
Zbliża się wieczór. W jednym z europejskich miast szykuje się prawdziwa muzyczna rewolucja. Już od kilku godzin słychać wrzaski i piski zniecierpliwionych młodych ludzi. Kilkutysięczny tłum zaczyna wariować, gdy na scenie pojawia się szczupły chłopak o nienagannym wyglądzie; ubrany w rozciągnięty sweter i wydarte jeansy. Tuż za nim podążają dwaj inni mężczyźni. Wszyscy doskonale wiedzą kto dzisiejszego wieczoru będzie lśnił na deskach estrady. The show begins...
Początki
Tak właśnie można przedstawić trzech chłopaków, którzy powołali do życia kultowy zespół - Nirvanę. Nirvana stała się prawdziwą inspiracją dla całego pokolenia lat dziewięćdziesiątych, kiedy to w 1991 roku na sklepowych półkach pojawiła się (a raczej szybko z nich znikała) najbardziej pożądana płyta tamtego okresu. Mowa jest o albumie "Nevermind" oraz promującym ją krążku "Smells Like Teen Spirit", który nadaje rytm pozostałym kawałkom stanowiąc w ten sposób wspaniałą mieszankę wybuchową. Ikona muzyki grunge nie narodziła się jednak w dniu wydania samego albumu. Narodziny jej nastąpiły znacznie wcześniej, a mianowicie w dniu 20 lutego 1967 roku. Data na pozór niczym nie odróżniająca się od pozostałych; jednakże dla wielu młodych ludzi na całym świecie zwiastuje niezwykłe wydarzenie. Nic dziwnego, że po dziś dzień młodzi ludzie oznaczają ową datę czerwoną kartką w kalendarzu. W tym właśnie dniu w niewielkim miasteczku w Seattle urodził się Kurt Donald Cobain - człowiek niezwykły, niemal legenda, którego głos napawa zdumieniem i podziwem niejednego melomana.
Trudne dzieciństwo
Jest przełom lat 60 i 70. W jednym z ubogich domów mieszka zwyczajna rodzina. Głową domostwa jest mechanik samochodowy, dziećmi zaś opiekuje się Wendy O\'Connor - z zawodu kelnerka. W kącie siedzi drobniutki chłopak o niezwykle niebieskich oczach i tryskąjącej życiem twarzyczką. Jest szczęśliwy.
Kilka lat później. Widzimy tą samą rodzinę, aczkolwiek coś jakby się zmieniło. Nie słychać już radosnych śpiewów i rozmów. Niebieskooki chłopak jest już zupełnie innym dzieckiem. Wszystko to za sprawą wydarzenia, które wstrząsnęło chłopcem pozostawiając głębokie rany. Rozwód. Zdumiewające jest to jak owe wydarzenie wpłynęło na psychikę 6-letniego chłopca, który widzi otaczający go świat oczami dorosłego człowieka - pełnego frustracji i żalu. Mały chłopak nie potrafi zapanować nad własnym losem. Rozwód staje się przepaścią, z której nigdy nie zdoła się uwolnić. Od czasu rozwodu jego rodziców chłopiec nie miał rodziny. Jego rodzice związali się z innymi osobami, a o Kurta nikt nie dbał. Często pomieszkiwał u krewnych, którzy uzywali pasa jako główne narzędzie wychowawcze. Niekiedy tułał się po okolicy w nadziei na poprawę losu. Nie miał stałego miejsca zamieszkania. Nocował pod mostem rzeki Wishkah...
Muzyka muzyka muzyka [?]
Kurt jako małe dziecko był odtrącany przez najbliższych. Nigdy nie posiadał wielu przyjaciół i często wdawał się w bójki. Jego rodzina, jak wspomniałam wyżej, rozpadła się gdy miał 6 lat. Nikomu niepotrzebny i wyobcowany, zastanawiał się, co mu przyniesie życie (które wkrótce tak bardzo się odmienia). W wieku około 17 lat postanowił poświęcić się muzyce - jego największej pasji. Jego marzeniem było założenie własnego zespołu muzycznego. Miał to być zwykły zespół, jakich na rynku muzycznym było wtedy multum. Przyszłość jednak okazała się bardziej kolorowa niż Kurt mógł się spodziewać. Jego marzenie o własnym zespole spełniło się.
Razem z przyjacielem, Krisem Novoselickiem, założył niezbyt lubiany i popularny zespół. Początki były trudne, ale grali z prawdziwą pasją do muzyki. Po licznych porażkach i zmianach perkusistów, powstała Nirvana. Nazwa zespołu oznacza w buddyzmie stan wyzwolenia od cyklu narodzin i śmierci. W skład zespołu wchodzili: Kurt Cobain - śpiew i gitara, Chris Novoselic - basista oraz Dave Grohl - perkusista. Razem odnieśłi sukces na międzynarodową skalę, a ich piosenki nadal są uwielbiane przez ogromne rzesze ludzi na całym świecie, Sławę zespołu przyniósł album "Nevermind", który stał się najlepiej sprzedającym album lat dziewięćdziesiątych. Utwór "Teen Spirit" stał się hymnem pokolenia mimo nieprzychylnych recenzji.
Droga do sławy była kręta i wyboista, ale Nirvana udowodniła, że jest w stanie pokonać wszelkie trudności. Po sukcesie płyty "Nevermind" muzykom jakby woda sodowa uderzyła do głowy. Cobain zaczął sięgać po narkotyki, Kris tęgo popijał, natomiast Dave zasłynął z upodobania do cielesnych ekscesów. Szybki styl zycia, jaki odtąd towarzyszył muzykom, sprawił, że na dalszy plan odsunęła się muzyka, dzięki której przecież formacja zdobyła tak ogromną popularność.
Kurt-Courtney
W 1991 roku Kurt poznał, za sprawą innego muzyka, najważniejszą osobę w jego życiu, Courtney Love. Była ona wokalistką formacji Hole i słynęła z ekscentrycznego trybu życia. Wielu ludzi jest zdania, że to włąsnie przez nią Cobain zmienił swoje życie na gorsze. Pani Love była powodem wielu problemów, jakie na swojej drodze spotykał zespół. To właśnie Courtney, z pozoru niewinna narkomanka, jest podejrzewana o tajemniczą śmierć muzyka w 1994 roku. Na dodatek media do dziś nazywają ją "matką z piekła rodem". I mają rację! Pytanie pozostaje tylko jedne: co Kurt widział w tak despotycznej postaci, jaką była Love? W jaki sposób manipulowała (jakże kruchą) psychiką lidera? Ona miała po prostu "to coś". Każdy ją słuchał i dokładnie wypełniał jej prośby. W iście perfekcyjny sposób potrafiła wykorzystywać ludzi z pozytywnymi profitami dla własnej osoby. Jednak Kurt kochał ją i miał o swojej małżone jak najbardziej pozytywne zdanie: "Nie jestem już tak neurotycznym, rozchwianym osobnikiem jak dawniej. Przedtem czułem, że stale jestem sam, mimo że miałem mnóstwo przyjaciół, no i zespół. Courtney pomogła mi spojrzeć na Nirvanę z pewnego dystansu; uświadomiła mi też, że moje życie nie musi się kręcić wyłącznie wokół zespołu, że potrafię sobie poradzić bez niego, jeśli będę musiał".
19 sierpnia 1992 roku przyszła na świat Frances Bean. Nawet będąc z łonie matki, była oczkiem w głowie tatusia. Kurt ubóstwiał ją na każdym kroku: bezustannie zabierał ją na koncerty czy sesje zdjęciowe. Miłość do córeczki stała się silniejsza od wszystkiego. Nawet od kryzysu w małżeństwie. Jak się później okazało, między Kurtem a Courtney nie działo się najlepiej od samego początku. Kurt pragną wystąpić o rozwód i prawo do opieki nad córeczką. Wydarzenia jednak potoczyły się zupełnie inaczej...
Śmierć...
Każda legenda pozostawia po sobie jakiś ślad. Z Kurtem było tak samo. Chłopak przybył z małego, siejącego pustką miasteczka i z dnia na dzień zdobył serca milionów ludzi na całym świecie. W 1994 roku zostało odkryte jego ciało. Miał odstrzeloną prawie całą głowę. Samobójstwo czy morderstwo? To pytanie nurtuje niemal wszystkich wielbicieli. Są to jedynie słowa, ale czy one muszą pozostawać bez odpowiedzi?
Po śmierci Kurt Cobain stał się legendą, wspominaną i przywoływaną w piosenkach, książkach i filmach. Za swoją pasję zapłacił najwyższą cenę. Warto na koniec przytoczyć słowa Adolfa Koberla: "Człowiek może i powinien całym sercem cieszyć się swoim życiem. Jest ono przecież dobrym, Bożym darem, który stał się jego udziałem. Lecz trzeba pomyśleć także o tym, że nie mamy tutaj stałego miejsca i że wszelka wspaniałość tej ziemi, szczególnie bogactwo i sława, są przemijające".


Autor - Ewa Suszycka 


Artykuł The sun is gone. He still has a light. zaczerpnięty z serwisu www.free-art.pl.