Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Ultravox - Vienna

Vienna - przełomowy album w karierze brytyjskiej grupy Ultravox, choć jego nagranie poprzedził poważny wstrząs w samym zespole. W 1979 roku dotychczasowy wokalista i lider grupy John Foxx postanowił opuścić Ultravox, skupiając się na karierze solowej. Wydawało się, że Ultravox zakończy działalność, zwłaszcza, że pozostali członkowie - Billy Currie, Warren Cann, oraz Chris Cross wraz z ojcem chrzestnym new romantic Stevem Strangem stworzyli legendarny projekt Visage. Właśnie tam poznali wokalistę Midge'a Ure, z którym postanowili na nowo nagrywać pod szyldem Ultravox. Muzycy szybko wrócili do Niemiec, konkretnie do Kolonii i studia legendarnego Conniego Planka, który został producentem albumu Vienna. Sam album okazał się strzałem w dziesiątkę, który wyniósł Ultravox do miana kapeli kultowej i do dziś jest najbardziej rozpoznawalnym ich albumem.

Ultravox - Vienna


Tytułowy utwór Vienna, do którego teledysk powstał - a jakże - w Wiedniu stał się wielkim przebojem i numerem 1 list przebojów w 1980 i 1981 roku; co ciekawe, kawałek ten jest jedynym spokojnym utworem na płycie. Reszta jest utrzymana w charakterystycznej dla Ultravox stylistyce synthpop z gitarowymi ozdobnikami, album rozpoczyna instrumentalny Astradyne, kolejne kawałki są energiczne, synth-punkowe z delikatnym, a zarazem posiadającym wielką moc wokalem Midge'a Ure. Druga część płyty jest bardziej chłodna i stonowana; utwór Mr. X jest bez wątpienia zaczerpnięciem z twórczości Kraftwerk; kawałek przypomina The Hall Of Mirrors i Showroom Dummies z płyty Trans Europe Express Kraftwerka; utwór w całości zaśpiewany jest przez perkusistę Warrena Canna, istnieje też wersja niemiecka tego utworu. Ciekawym, sekwencerowym kawałkiem z odrobiną punka jest Western Promise, po którym następuje wspomniana już tytułowa Vienna. Album kończy All Stood Still z dość wesołą i energiczną muzyką, za to ponurym tekstem. Album Vienna uważany jest za najwybitniejsze dzieło Ultravox, jednak z całą pewnością jest to kultowy album lat 80 i wizytówka nurtu new romantic.
Autor - Astiz
Forum Studio Nagrań


Herr X . Ultravox

This has been edited from the Schools programme "Science Topics" broadcast in 1983. This episode was title "Electronics In Action" and contains footage of the band performing on the Oxford Road Show in 1982, tinkering with Lament in the studio and Midge demo-ing antique synth!