Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

DAF

Deutsch-Amerikanische Freundschaft w skrócie DAF, to formacja założona na fali punkrocka w Düsseldorfie, jednakże zespół odcinał się od Kraftwerk zwracając się w stronę brytyjskiej sceny rocka industrialnego - Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire czy Clock DVA.
DAF powstał w 1978 roku z inicjatywy niemieckojęzycznego Hiszpana, Gabi Delgado Lopeza oraz perkusisty Roberta Görla. Nazwa zespołu Deutsch-Amerikanische Freundschaft (Przyjaźń Niemiecko-Amerykańska) jest ironicznym nawiązaniem do nazwy NRD-wskiej organizacji Deutsch-Sowjetische Freundschaft. W krótkim czasie skład uzupełnili Wolfgang Spelmanns (gitara), Michael Kemner (bass) i Kurt "Der Pylorator" Dahlke (klawisze). Twórczość DAF była niemal analogiczna do tego, co proponowały brytyjskie postpunkowe kapele z nurtu new wave i industrial; teksty Gabi Delgado Lopeza to refleksje na tematy ideologiczne, polityczne. Odnosiły się również do fizyczności, seksualności, bywały często brutalne - wiele kontrowersji wzbudzał np. utwór "Der Mussolini".
Gabi Lopez Dalgado mówił o utworze: - Na początku przyszło tylko słowo Mussolini, które wydawało mi się piękne. Samo słowo, pozbawione związku z postacią historyczną czy jakimikolwiek wydarzeniami - wspomina Gabi. - Po prostu lubiłem jego brzmienie. Tekst przyszedł automatycznie. Oczywiście, że zdawaliśmy sobie sprawę z wywołania skandalu, jednak zawsze lubiliśmy przełamywać tabu.
Co ciekawe pierwszy album zespołu zatytułowany Produkt der Deutsch-Amerikanischen Freundschaft został nagrany na początku 1979 roku bez udziału Gabi Lopeza Delgado, który pokłócił się z kolegami opuszczając zespół, jednakże wrócił wkrótce po nagraniu debiutanckiego LP.
Zaraz potem DAF prznoszą się do Londynu, gdzie wynajmują pojedyńczy pokoik, jednakże brak pieniędzy i głód powoduje konflikt, w efekcie czego w składzie zespołu pozostają jedynie Delgado i Görl; talent muzyków dostrzega Daniel Miller, który przygarnia młodych muzyków pod skrzydła swojej wytwórni - mute records. Co więcej DAF nawiązują współpracę z legendarnym dźwiękowcem Connym Plankiem (wystarczy nadmienić: Kratwerk, Can, Cluster, Ultravox, Eurythmics); ich muzyka zaczyna nabierać coraz bardziej popowego (synthpopowego) charakteru, sam zespół staje się przedstawicielem Neue Deutsche Welle - niemieckiego odpowiednika new wave, którego najbardziej znanymi przedstawicielami są Yello, Alphaville czy Die Krupps. Początek lat 80 był dla DAF czasem sukcesu komercyjnego; ich muzyka miała charakter synthpopwy, jednakże ku rozczarowaniu fanów pod koniec 1983 roku zespół zawiesił działalność. Wznowił ją w 1986 roku nagrywając album First Step To Heaven, który przechodzi bez echa, co powoduje kolejne zawieszenie działalności. Reaktywacja nastąpiła w 2003 roku, zespół wydał album zatytułowany 15 Neue DAF-Lieder. Na kilka tygodni przed inwazją wojsk amerykańskich na Irak ukazał się singel "The Sheriff (An Anti-American Song)" atakujący politykę George W. Busha. DAF stał się jednym z najważniejszych zespołów z nurtu synthpop, są pionierami nurtu EBM; do inspiracji tym zespołem przyznawali się m.in. Pet Shop Boys, Front 242 i Soft Cell. Zespół uczestniczył również w nagraniu debiutanckiego albumu Eurythmics. Gabi Delgado Lopez i Robert Görl mają na swym koncie również albumy solowe.
Autor - Astiz
Forum Studio Nagrań

D.A.F. - Als wär's das letzte mal (1981)


DAF - Kinderzimmer


D.A.F. - Der Mussolini