Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Carlos Guirao - Revelation

Carlos Guirao - Revelation to wspaniała podróż do przeszłości, a zarazem muzyka dedykowana dziecku autora - Pablo. Rok wydania - 1982 był dobrym momentem dla solowego debiutu współzałożyciela legendarnego zespołu Neuronium. Po nagraniu pięciu wspólnych projektów i udziale w londyńskim jam sessions z Vangelisem (1981), nasz bohater odchodzi z zespołu. Być może Michel Huygen przyćmił kolegę swoją dynamiką i siłą ducha. Ale usamodzielnienie się Carlosa wyszło mu na dobre,  bo słuchając solowych nagrań Guirao trudno odbierać je beznamiętnie.
Są tu piękne, mięsiste sekwencje jak i dźwięki niepokojące, ba - nawet wrzaski niczym protesty uwięzionego potwora. Jest też długa, rozbudowana suita, jak i krótsze fragmenty. Świetnie grają dwaj wspierający autora klasyczni perkusiści: José Maria Ciria i Manolo Torres. Ich akcesoria, plus wibrafon i najróżniejsze efekty, korzystnie ożywiają muzykę. Długo stojące patetyczne frazy oraz krótkie i zmienne kaskady różnych dźwięków nie pozwolą się nudzić. Zakręcone, hipnotyczne ostinato, cudownie pomieszane z mnogością dodatków przypominających brzęczące garnki szalonej gosposi, wprowadza słuchacza w pewien szczególny błogostan.
Czasami Carlos gra na gitarze, która w połączeniu z wibrafonem również tworzy ciekawy klimat. W tej całej różnorodności duże znaczenie mają pełne zadumy i melancholii melodie. Piękne brzmią syntezatory: ARP Soloist, Casio VL4 czy sekwencer Korg,a,  użyte przy nagraniu tych utworów.  Słucha się ich z dużą przyjemnością. Jest to prostu stara, dobra muzyka. Wielka zatem szkoda, że po długiej walce z rakiem, Carlos Guirao zmarł 17 stycznia 2012 r. w Barcelonie. Pozostało kilka intrygujących płyt.
Autor - Damian Koczkodon
elmuzyka

Carlos Guirao - Revelation