Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

DSW - The Singles

Kiedy słyszę termin „muzyka elektroniczna” wydaje się on być tak ogólny i coraz mniej kojarzony z konkretną muzyką, że coraz mniej traci na swoim znaczeniu. Tak łatwo przecież wrzucić do jednego worka  nie tylko twórców muzyki instrumentalnej korzystających z elektronicznych dźwięków, ale i tych, którzy tworzą piosenki a z podobnego instrumentarium korzystają. O ile w kręgach artystycznych sami twórcy w miarę sprawnie poruszają się po podgatunkach muzyki jaką tworzą, to przeciętny słuchacz na ogół  muzykę elektroniczną kojarzy tylko z elektronicznym instrumentarium. Znacznie lepiej już jest kiedy usłyszymy nazwisko J.M.Jarra, ponieważ jest on wielkim twórcą muzyki elektronicznej. Ale najczęściej to tylko tyle.  Zdarzyło mi się usłyszeć  nawet, że disco  i techno to też muzyka elektroniczna. Jak wiemy jest to bardzo błędne podejście, ponieważ obecnie na nowo świecące tryumf w naszym kraju „disco polo” również w większości korzysta z elektronicznych brzmień a bardzo daleko mu do muzyki ambitnej, w tym gatunku określanego mianem muzyki elektronicznej.

Muzyka elektroniczna zawsze była skierowana raczej do słuchaczy poszukujących nowych doznań  słuchowych i emocjonalnych. Przez lata kojarzona z podróżami w kosmos i eksploracją czegoś nieznanego była synonimem nowoczesności i rozwoju. Czym, że jest dzisiaj, kiedy dostęp do urządzeń elektronicznych i niegdyś kosmicznych technologii jest wszechobecny.

Czy jeszcze czymś możemy być zaskoczeni?
Czy potrzebujemy jeszcze twórczości, ludzi z darem niezwykłej muzycznej wrażliwości?

Kiedy zalewa nas z każdej strony medialny kicz, tworzący ze społeczeństwa coraz bardziej ubogą duchowo masę, pozbawioną  umiejętności słuchania drugiego człowieka i reagowania na zło, pozbawioną wrażliwości na sztukę,  muzykę i piękno, odnajdujemy jakby wbrew tej tendencji coraz więcej artystów i twórców  chcących wyzwolić się z  tej matni, w jaką wprowadza nas dominujący coraz bardziej konsumpcjonizm i negatywnie pojmowana komercja.

Jednym z nich jest DigitalSimplyWorld. Twórca, którego muzyka jest doskonałym źródłem poznania ludzkiego umysłu i jego stanów.  Jest kolejnym albumem z muzyką elektroniczną, który  pozostawia po wysłuchaniu niezatarte wrażenia. Przeprowadza słuchacza przez piękne i tajemnicze zakątki swojej bliskiej sercu ojczyzny. W psychodelicznych utworach pozwala nam dotknąć bólu,  cierpienia i poszukiwania sensu życia. Słuchając wybranych kompozycji dotykamy miłości i roli najbliższej rodziny.  Odkrywamy nowe światy i sięgamy do historii starożytnej. Eksplorujemy wszechświat szukając prawdy o nim.

DSW - The Singles


Album składa się z dziewięciu utworów, które powstały na przestrzeni ostatnich dwóch lat. „Unknown Land”jest krótszą wersją wciągającego utworu, który znalazł się na albumie o tym samym tytule,  „Train to Wuhan” jest z pewnością jednym z kilku najlepszych kompozycji DSW z pośród gąszczu kompozycji jakie stworzył. Powstał na bazie sampli nagranych podczas trasy koncertowej w Chinach projektu CHOP . Zwraca uwagę również  w „Journey to the unknown”  sekcja rytmiczna do której wykorzystano dziecięcą zabawkę.  „Through Synthetic Mandarin the Senses” jest swobodnym nawiązaniem do legendy muzyki elektronicznej - Tangerine Dream. W utworze tym słychać słowa wypowiadane przez Mariusza Wójcika, recenzenta, blogera i pasjonata wszelkich ambitnych dźwięków.
Z pewnością najbardziej wzruszającą kompozycją jest „ I love”. Wypowiadane tam słowa: kocham cię tatusiu, same w sobie zawierają tyle dobrej energii i miłości, że ciężko znaleźć mi utwór DSW , który byłby w stanie wywołać większe emocje. Album kończy melodyjny, dynamiczny i przebojowy wręcz; Utnapisztim, The Great Reward. Jest to kompozycja kończąca album „Old Stories”, poświęcony opowieści o sumeryjskim protoplaście znanego ze Starego Testamentu, Noego.
Zwrot : „All In The One!” wydaje się być bardzo zasadny w stosunku do tego wydawnictwa.  Ale ktoś mógłby powiedzieć: to wszystko już było!
I musiałbym pewnie się z tym zgodzić, z zaznaczeniem jednak , że tak trudno znaleźć obecnie wśród wielu wykonawców, twórcę z tak niezwykłą intuicją i swobodą  w poruszaniu się po elektronicznych brzmieniach, przy zachowaniu minimalizmu i prostoty środków przekazu. Dodatkowy atutem jest z pewnością klimat i wrażenie, że słuchacz płynie po rzece dźwięków spoglądając na krajobraz i zatrzymując się czasem, aby dostrzec coś fascynującego. 
Nowy, składankowy album „The Singles”, pozwala z pewnością poznać cząstkę twórczości DSW
Autor - MOON

PS. "'Singles'' album would take you on journey across a music filled by emotions, it would touch your soul and surprise with a reference to the classic music taken stright from the Klaus Schulze's land. You may find a whisper of a dark matter from a sci-fi brand. 
The music you can find on this CD is not a simple one. It needs a lot of attention and concentration so then you may feel all emotions it contains. The silence has a very important role in this album, to maintain the main idea of the sound.
It is worth to use a good quolity audio device so then sounds would take you on the walk as a passerby on the main street in Warsaw.
The cover of the CD shows a chessboard where squares run out. This music introduce a life and life problems are just as those squares added to already existing board. How life would be easier if it is based on a Queen of all games' rules. Permanent rules."