Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Ballistic Kisses - Total Access

Are your friends electric? - parafrazując Gary Numana, wracamy do różnych ciekawych aspektów muzyki elektronicznej. Wiadomo, że muzycy tworząc, nie myślą o konkretnych stylach. To my potem szufladkujemy ich bezlitośnie, czasami słusznie i sprawiedliwie, a czasami bez sensu. Jest to konieczne, ponieważ w ten sposób docieramy do konkretnego rodzaju muzyki, który nas interesuje  a nie możemy go jakoś nazwać.
Ostatnie lata przyniosły renesans elektroniki wykorzystywanej w muzyce popularnej. Ja jednak zawrócę gwałtownie w czasie, zastanawiając się nad synth popem, próbowałem dojść do tego, co najbardziej mnie się podoba i jak to określić. Szczególnie pociąga mnie ta charakterystyczna surowość, automatyka instrumentów perkusyjnych, programowa sztuczność. Instrumenty elektroniczne zostają tu wykorzystane w sobie swoisty sposób, nie naśladują, czy nie imitują instrumentów naturalnych. W ogóle niczego nie imitują. Oryginalny sposób artykulacji, zmieszany i wstrząśnięty z niedawnym wybuchem punka, tworzy, nowy nie nazwany wtedy rodzaj muzyki. Niesamowite brzmienia nasycone futuryzmem, a w treściach spora dawka egzystencjonalizmu . Ograniczenia techniczne zmuszają do myślenia konstruktywnego, częstym tematem tych kawałków jest sci-fi. To stosunkowo bardzo krótka chwila. Wchodzi bowiem cyfra z systemem midi, a to już pozwala na bardziej złożone aranżacje. Kontrola zostaje odzyskana i nomen omen, to koniec rodzaju muzyki o którym myślę. Umownie po latach został on nazwany Minimal Wave, zespoły nagrywały w domowych warunkach, wydając często tylko na numerowanych kasetach. To swoiste zrób to sam, wymuszało niezwykle ciekawe rozwiązania, lecz główną atrakcją jest; świeżość, autentyczność i brak zmanierowania.
Ballistic Kisses, to doskonały przykład takiego muzycznego myślenia, tylko dwie płyty. Fantastyczna Total Access i nieco bardziej dojrzalsza Wet Moment.

Ballistic Kisses - Total Access