Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Pet Shop Boys - Please

Please - debiutancki album brytyjskiego duetu syntezatorowego, tworzonego przez wokalistę Neila Tennanta (byłego dziennikarza muzycznego) i klawiszowca Chrisa Lowe'a - początki ich działalności sięgają 1983 roku. Pierwszym symptomem przyszłej popularności był wydany w 1985 roku singiel West End Girls, który stał się numerem 1 brytyjskiej listy przebojów.
Płytowy debiut Pet Shop Boys przypadł na dość trudny okres dla synthpopu, drugą połowę lat 80, kiedy na popularności zyskali artyści z kręgu amerykańskich bardów z gitarą oraz wykonawcy głównie bluesowi. Synthpop, new-wave i new romantic zaczęły tracić na znaczeniu; nieliczni jednak wykonawcy tychże nurtów potrafili jednak oprzeć się kryzysowi, przede wszystkim Depeche Mode, Yello i New Order, którzy nie rezygnując z elektroniki sięgnęli po bardziej ambitne formy przekazu muzycznego, zaś The Human League i Cabaret Voltaire odnieśli w tym okresie względnie umiarkowany sukces. Hegemoni, Kraftwerk ponieśli z kolei komercyjną porażkę albumem Electric Cafe, zaś OMD, mimo szczytu popularności podzieliły wewnętrzne konflikty, co spowodowało praktyczny rozpad zespołu.
W tej trudnej dla elektronicznych zespołów sytuacji trzeba było zaprezentować coś zupełnie nowego, pozostając przy syntezatorach, nie powtarzając jednak bez potrzeby schematów New Order i Depeche Mode.
Pet Shop Boys na swoim płytowym debiucie Please proponują synthop prosty i bezpretensjonalny, zresztą ich twórczość będzie się potem charakteryzowała takimi właśnie cechami. Album pozbawiony jest charakterystycznego dla tego gatunku pierwszej połowy lat 80,  cukierkowego i romantycznego brzmienia, niewiele jest też nowofalowych naleciałości. Jest za to mocno melancholijny nastrój, niekiedy nawet trip-hopowy; zarówno w szybkich numerach (Opportunities (Let's Make Lots of Money), Tonight Is Forever, I Want a Lover), czy też wolniejszych (Love Comes Quickly, Violence). Ten nowy prosty w przekazie, pozbawiony romantyzmu, za to z dużą dozą melancholii set, okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Album okazał się hitem z czterema przebojami Top 20 brytyjskiej listy przebojów: West End Girls, Opportunities (Let's Make Lots of Money), Love Comes Quickly i Suburbia. Zresztą także i pozostałe kawałki spokojnie byłyby przebojami, gdyby wydano je na singlach.
Ciekawostką jest króciutki półminutowy reprise w samym środku płyty, Opportunities, zaś zwieńczeniem melancholijnego nastroju jest Later Tonight - chyba najpiękniejsza ballada nagrana przez PSB.
Odskocznią od klimatu albumu jest ostatni kawałek - Why Don't We Live Together? - zupełnie odmienny od reszty, pogodny, nawiązujący nieco do wspomnianego cukierkowego brzmienia  pierwszej połowy lat 80, ale przede wszystkim jest to przeniesienie brzmienia rodem z Italo Disco na grunt brytyjski.
Please nie tylko utorował drogę PSB do wielkiej kariery, ale okazał ostatnim tego typu debiutem w świecie synthpopu, zaś Pet Shop Boys zyskali miano najpopularniejszego duetu na świecie; stali się symbolem lat 80 i 90.
Od 1986 roku świat muzyki nie doczekał się jak dotąd, równie spektakularnego debiutu zespołu synthpopowego. Ostatnimi czasy - w 2010 roku - przełom nastąpił za sprawą brytyjskich formacji Hurts i Mirrors, jednak czy będą to wykonawcy na miarę Pet Shop Boys, czy OMD - czas jeszcze pokaże.
Autor - Depeche Gristle

Pet Shop Boys - Please