Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

White Noise V - Sound Mind

Sound Mind - dopiero piąty album studyjny wydany w 2000 roku przez formację White Noise działającą wtedy już ponad 30 lat, będącą brytyjskim pionierem rocka elektronicznego. Od samego początku frontmanem i jedynym stałym członkiem White Noise jest kontrabasista i inżynier w dziedzinie elektroniki David Vorhause.
Sound Mind, w którego nagraniu wziął również udział Mark Jenkins (klawisze, inżynier dźwięku) zawiera 17 instrumentalnych miniatur w klimatach od psychodelii, dark ambient, aż po minimal i house. Nie brakuje też nawiązań do legendarnego debiutanckiego albumu grupy "An Electric Storm" z 1969 roku, co słychać już na samym początku albumu Sound Mind w jednominutowym kawałku otwierającym płytę Boarding, który zresztą zręcznie przechodzi w następny kawałek Punching The Core, początkowo wypełniony dźwiękami przypominającymi klimaty z An Electric Storm, by przejść w klimat house'u przełomu lat 80 i 90. Nawiązań do debiutu z końca lat 60 jest więcej - utwór Dark Matter w całości niemal do złudzenia przypomina eksperymenty z An Electric Storm, podobnie zresztą jak Time Warp i Periodicity; z kolei kawałki Telephonus Interruptus, X7 i Twister mocno przypominają dokonania Kraftwerk. Ciekawie prezentują się trzy utwory utrzymane w stylistyce kosmicznej psychodelicznej elektroniki lat 70 - The Rainbow, Rainbow Return oraz Jupiter's Rainbow.
Do najciekawszych kawałków w stylu house-electro należą Cuckoophonics, Scherzoid, Rhythmosphere oraz zamykający album najdłuższy, bo 7-minutowy utwór I Need Space.
Album jak najbardziej jest godny miana legendy brytyjskiego rocka elektronicznego - godzinna dawka transujących dźwięków umysłu.
Autor - Depeche Gristle

White Noise V - Sound Mind