Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Neu! - Neu!

Neu! - debiutancki album krautrockowej formacji Neu! założonej przez dwóch byłych muzyków Kraftwerk - gitarzystę Michaela Rothera i perkusistę Klausa Dingera, którzy w grudniu 1971 weszli do Windrose-Dumont-Time Studios w Hamburgu, nagrywając z pomocą legendarnego inżyniera dźwięku Conny'ego Planka nowatorski album.
Całość otwiera zgrabny i przyjemny 10-minutowy utwór Hallogallo, będący wizytówką brzmienia Neu!, z charakterystycznym dla Dingera stylem perkusji zwanym potem Motorik-beat, transującą i lekko psychodeliczną gitarą Rothera - muzycy faktycznie przenieśli panujący ład i porządek z Kraftwerk - tak bardzo różniący ich od reszty krautrockowego towarzystwa. Pewnie dlatego z pewnym zaskoczeniem można przyjąć następną kompozycję: eksperymentalną Sonderangebot, pełną wszechobecnych improwizacji, chaosu, industrialnego zgrzytu, wibracji i mellotronowych zaciągnięć; utwór w zasadzie jest przykładem muzyki konkretnej lat 60 prezentowanej przez Stockhousena, Pierre'a Schaeffera czy wczesnego Tangerine Dream.
Weissensee jest powrotem to formy uporządkowanej, z ciężkim, choć powolnym rytmem bębnów, psychodelicznym brzmieniem klawiszy i lekko bluesującą - jak u Rothera - frazą gitary.
Im Glück - znów powrót do eksperymentalnej formy, w której na pierwszy plan wchodzi dźwięk wioseł uderzających o fale jeziora, które ustępują miejsca przeciągłemu dźwiękowi generatora i delikatnie przetworzonej gitary, jednakże na powrót dźwięki wioseł uderzających o fale delikatnie kończą kompozycję.
Negativland rozpoczyna introdukcja wypełniona jazgotem młota pneumatycznego, przetworzonymi dźwiękami tłumu i... doznającej orgazmu kobiety, po czym utwór zmienia charakter na uporządkowany z hipnotycznym basowym pulsem, przesterami gitarowymi i wielokrotnymi zmianami - to przyśpieszeniem, to zwalnianiem - sekcji rytmicznej.
Kończący album utwór Lieber Honig jako jedyny ma formę wokalną, choć ciężko tu mówić o standardowym śpiewie; jest to bardziej depresyjne zawodzenie narkomana na głodzie, dopięte delikatnie brzmiącą gitarą i przeciągłym brzękiem klawiszy; całość kończy znany z Im Glück motyw wioseł uderzających o fale jeziora, które z czasem przybierają industrialny wydźwięk.
Debiutancki krążek Neu! nie przyniósł co prawda formacji sukcesu komercyjnego, jednakże album jest jednym z najważniejszych płyt w historii rocka, która wywarła bezpośredni wpływ na twórczość m.in. Davida Bowie'go, Iggy Popa, Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire, Gary'ego Numana, Fada Gadgeta, czy Radiohead.
Autor - Depeche Gristle