Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Cluster - Curiosum

Curiosum - album studyjny formacji Cluster nagrany w Wiedniu i wydany w maju 1981 roku nakładem Sky Records, był zresztą ostatnim albumem Cluster nagranym dla tej wytwórni.
U progu lat 80 XX wieku niemieckie zespoły nurtu Krautrocka na ogół popadały w poważny kryzys - Can, Faust czy Neu! uległy rozwiązaniu, zaś inne, takie jak Kraftwerk, Tangerine Dream czy Ash Ra Tempel coraz bardziej unowocześniały swoje elektroniczne instrumentarium, stoponiowo przechodząc na cyfrowe syntezetory przy jednoczesnym braku pomysłów na nowe brzmienie, dlatego też nazwa wydanego w maju 1981 roku albumu Cluster "Curiosum" wydaje się w zupełności trafiona, bowiem album oferuje zupełny powrót do prostej analogowej elektroniki. Żeby było jeszcze bardziej kuriozalnie - dekadę wcześniej Cluster dysponował znacznie bardziej rozbudowanym elektronicznym instrumentarium niż ówczesne Kraftwerk i Tangerine Dream - teraz zaś było na odwrót.
Album Curiosum otwiera zupełnie pogodny niemal erotycznie sprośny kawałek Oh Odessa z powtarzalnym melodyjnym i łatwo wpadającym w ucho chwytliwym motywem klawiszowym. Dalsza część albumu prezentuje się bardziej mrocznie: utwory Proantipro i Seltsame Gegend oparte są na protohouse'owym pulsie basu sekwencerowego z charakterystycznymi syntetycznymi udziwnieniami dźwiękowymi podobnymi do tych z płyty Zuckerzeit (1974).
Druga część albumu zaczyna się od nastrojowego niespełna czterominutowego Helle Melange - jest to powrót do analogowej elektroniki początku lat 70, klimat niemal do złudzenia przypomina wczesne płyty Jeana Michela Jarre'a; kawałek mocno oscyluje w klimacie muzyki z gierek na Atari i Commodore.
Następny kawałek - króciutki Tristan in der Bar - jest powrotem do prostej moogowej elektroniki lat 60 duetu Perrey and Kingsley.
Charlic jest połączeniem mrocznego walczyka (sekwencerowy kręgosłup utworu) i chwytliwego analogowego pogodnego motywu klawiszowego rodem z wczesnego Jarre'a..
Całość kończy utwór Ufer nawiązujący tym razem do własnych korzeni; ponad ośmiominutowy utwór oparty na niemal jednostajnym psychodelicznym brzmieniu organów Farfisa, wokół którego rozbrzmiewają dźwięki ambientalnych syntetycznych szumów, delikatnych smyków, a nawet cichej sekcji dętej; przepiękny klimat z krainy jawy i snu. Ciekawostką albumu jest całkowity brak sekcji perkusyjnych, jednakże album świetnie utrzymują w rytmie (poza spokojnym Ufer) wyraziste pulsacje syntezatorowe.
Niestety wspomniany na wstępie kryzys zespołów nurtu Krautrocka nie ominął również Cluster; po wydaniu albumu Curiosum, formacja zawiesiła działalność na niemal 10 lat. Jednakże ze wszystkich płyt wydanych przez Krautrockowców na początku lat 80 Curiosum jest tą najspójniejszą i najciekawszą pod względem artystycznym.
Autor - Depeche Gristle