Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Psyche - Unveiling The Secret

Unveiling the Secret - drugi album kanadyjskiej formacji Psyche, założonej w 1982 roku przez braci Darrina (wokal) i Stephena (klawisze) Hussów, na którym muzycy zainspirowani twórczością wykonawców pokroju Soft Cell, Suicide czy Experimental Products, prezentują o wiele dojrzalsze brzmienie i szeroki wachlarz syntezatorowych brzmień względem własnego albumu debiutanckiego, Insomnia Theatre (1985).
Już na sam początek otrzymujemy klasyczny synthpopowy numer z ciepłym acz agresywnym postpunkowym wokalem Darrina - Thundershowers - będący wizytówką stylu Psyche i klasyką brzmień lat 80. Kontynuacją nowofalowo-synthpopowej linii z agresywnymi i jednocześnie ciepłymi wokalami jest następna kompozycja - Lord Unleashed,
Synthpopowy acz nieco cięższy i chłodniejszy wymiar, charakterystyczny dla stylu Psyche, mają Black Panther i The Saint Became A Lush, zaś łagodniejsze oblicze zespół prezentuje w future-popowym Prisoner To Desire oraz nieco powolniejszym, przypominającym dokonania Thompson Twins lub Heaven 17 Taking Chances.
Poza różnymi barwami synthpopu, Psyche sprawdza się i w cięższej odmianie elektroniki, czego dowodzi Caught In The Act z silnymi wpływami nurtu Neue Deutsche Welle, w tym takich niemieckich kapel jak Der Plan, D.A.F. i wczesny Die Krupps. Utwór niewątpliwie odcisnął swe piętno na twórczości Front Line Assembly, Nitzer EBB oraz rodzimych wykonawców industrialno-synthpopowych: Düsseldorf, Kafel, Nowy Horyzont, C.H. District i Alles.
Jednym z najlepszych momentów płyty jest instrumentalny Intermezzo - to dwie minuty czysto industrialnych brzmień zaczerpniętych wprost z twórczości Throbbing Gristle.
Tytułowy Unveiling The Secret z kolei stanowi fundament pod współczesny EBM; w utworze słychać również mieszankę wpływów future-popu i stylu Giorgio Morodera.
W The Crawler słychać (także wokalnie) inspirację muzyków twórczością Front 242; kompozycja stylem silnie przypomina klimaty z debiutanckiego albumu Front 242 - Geography (1982).
Niesamowicie szybki Screamin' Machine jest hybrydą elektroniki w stylu Kraftwerk i punkowych riffów gitarowych z ostrym punkowym wokalem, w którym dostrzec można wpływ Alana Vegi. W kompozycji można się doszukać również stylu Sigue Sigue Sputnik.
Najbardziej niesamowitym momentem płyty jest jej finałowy numer - Waiting For The Stranger - noise'owy, pełen kontrolowanego chaosu, w klimacie wczesnego Suicide, ze schizofrenicznym wokalem, a w zasadzie schizofrenicznym wrzaskiem, utwór ten wpłynął na twórczość Skinny Puppy.
Podstawową wersję uzupełniają bonus tracki, pochodzące z wczesnego okresu twórczości Psyche: mechaniczny i future popowy Anguish, w którym wokal Darrina Hussa przypomina po trochu wokal Alana Vegi, po trochu Marca Almonda; future-popowy instrumental Venom przypominający wczesne The Human League i Depeche Mode oraz wersja demo Thundershowers.
Unveiling the Secret jest uznawany za najlepszy album w dorobku Psyche. Na pewno jest kwintesencją undergroundowego synthpopu, krążek miał bezpośredni wpływ na twórczość zespołów nurtu ebm lat 90, w tym m.in. Suicide Commando i Covenant.
Autor - Depeche Gristle