Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Ash Ra Tempel - s/t 1971

Ash Ra Tempel - debiutancki album krautrockowej formacji Ash Ra Tempel założonej przez trójkę bardzo młodych muzyków, zaledwie 19-letnich Manuela Göttschinga (jedynego stałego członka formacji w następnych latach), Hartmuta Enke (dziś już nieżyjącego) oraz 24-letniego Klausa Schulzego - byłego muzyka zespołów Psy Free i Tangerine Dream (który w następnych latach zrobił udaną karierę solową).
Debiutancki album Ash Ra Tempel ukazał się w czerwcu 1971 roku i składał się z dwóch różnych od siebie improwizowanych suit - Amboss i Traummaschine - po każdej ze stron albumu.
Blisko 20-miniutrowy Amboss rozpoczynają kosmiczno-psychodeliczne elektroniczne pejzaże podróży przez kosmos, w których słychać echa twórczości zarówno Stockhousena jak i wczesnego Tangerine Dream. Z czasem pojawiają się kaskady uderzeń perkusji oraz niezwykle odległe brzmienia gitary, które w miarę trwania utworu powoli nabierają mocy, zaś kompozycja coraz bardziej przyśpiesza, nabierając art.-rockowo-progresywnego charakteru; wreszcie brzmienie gitary wysuwa się na pierwszy plan, tworząc długie hałaśliwe riffy, będące niesamowitym popisem Göttschinga, zaś całość dopełniają kaskady na perkusji Klausa Schulzego, choć w pewnym momencie rytm zanika, a całkowicie dominujący riff gitarowy nabiera form od bluesowych zagrywek, po czysto hałaśliwe improwizowane zgrzyty uzupełnione o syntetyczne szumy, po czym perkusyjne kaskady powracają ze zdwojoną mocą wraz z szalejącą gitarą, rozwijając utwór do formy progresywnego monstrum, aż do jego zakończenia.
Jeden z użytkowników serwisu You Tube o nicku MrPete45 napisał pod utworem Amboss komentarz: „Gdy trafiłem na wojnę w 1972 roku, miałem dziewiętnaście lat. Jeden z żołnierzy z mojego plutonu posiadał tę piosenkę na kasecie. Pewnego dnia przebijaliśmy się przez gęstą trawę słoniową i natknęliśmy się na nasz spalony czołg. Weszliśmy do środka, wreszcie poczuliśmy komfort, zaczęliśmy brać LSD (…). Jedynym wspomnieniem jakie mam z tej nocy jest właśnie ta piosenka, a ściślej cechujące ją brutalne gitarowe solo i walka do upadłego z naszymi wrogami. Gdy wyczerpany obudziłem się o świcie… kolega od kasety leżał rozerwany na kawałki nieopodal mnie” (źródło: Wojciech Michalski / Screenagers.pl)
Odmienne nastroje prezentuje 25-minutowy Traummaschine (maszyna snów), poruszając się w rejonach od muzyki konkretnej, po muzykę kosmiczną rodem z albumu Tangerine Dream - Alpha Centauri . Utwór rozwija się powoli; słychać tu medytacyjne brzmienia syntezatorów, generatorów i organów, uzupełnionych o dźwięki pogłosów i elektronicznych plam, brak jest sekcji rytmicznej, a kompozycja sprawia wrażenie podróży gdzieś na odległych i chłodnych obrzeżach galaktyki. Z czasem, w miarę trwania utworu, pojawiają się delikatne brzmienia gitary, sporadyczne uderzenia imitujące perkusję zastąpione wkrótce przez brzmienia afrykańskich bębenków, które tworząc sekcję rytmiczną przyśpieszają kompozycję, zaś początkowo delikatna gitara nabiera agresywniejszych, choć odległych solówek. Wreszcie utwór wycisza się, rytm zanika, pojawiają się elektroniczne pogłosy uzupełnione o ciche i delikatne solówki gitary w elektroniczno-organowym tle. W międzyczasie solówki gitary stają się coraz mocniejsze nabierając cech progresywnych, choć odległych, riffów; pojawia się transowa sekcja rytmiczna, kompozycja staje się bardziej psychodeliczno-art. rockowa, zaś gitarowe riffy uspokajają się do łagodnych solówek, ponownie przenosząc słuchacza w podróż w odległe i chłodne obrzeża galaktyki.
Album Ash Ra Tempel, za którego brzmienie odpowiada legendarny inżynier dźwięku Conny Plank, jest jedną z najważniejszych płyt nurtu Krautrocka i jednym z najważniejszych obok debiutu Tangerine Dream - Electronic Meditation dla początków rocka elektronicznego, jednakże Ash Ra Tempel zawiera muzykę przystępniejszą i bardziej poukładaną od tej na Electronic Meditation. Inną analogią łączącą debiuty Tangerine Dream i Ash Ra Tempel jest osoba Klausa Schulzego, który po nagraniu obu albumów rozstał się z Tangrine Dream i Ash Ra Tempel.
Autor -Depeche Gristle